Prof. Dr. Asker Kartarı

KOORDİNATÖR

Lisansı makine mühendisliği, yüksek lisansı sosyoloji alanında aldıktan sonra Münih Ludwig Maximilian Üniversitesi’nde siyaset bilimi, sosyal psikoloji ve Türkoloji’yi yan dal olarak tamamlayıp Kültürlerarası İletişim alanında doktora yaptı. İşyerinde kültürlerarası iletişim sorunlarıyla ilgili olarak yaptığı araştırmayla 1996 yılında Almanya’da bilim ödülüne layık görüldü. Münih Üniversitesi Kültürlerarası İletişim Enstitüsü’nde öğretim üyesi olarak çalıştı. Doçentlik ve profesörlüğünü iletişim bilimleri dalında aldı. 1998 yılında Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi’ne döndü. 2003 yılına kadar her yıl bir dönem Münih Üniversitesi’nde ders verdi. 2005’te Hacettepe Üniversitesi İletişim Fakültesi’ni kurdu ve 2010 yılına kadar dekanlığını yaptı. 2010’dan beri Kadir Has Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde öğretim üyesidir. Son yıllarda göç ve mültecilik yanında İstanbul’da Cibali-Fener-Balat semtlerinin kültür tarihiyle ilgileniyor. Almanya ve Türkiye’de işyerinde Türk-Alman iletişimi konusunda Almanya’nın finanse ettiği dört araştırma projesinden sonra gündelik yaşamda kültürlerarasılık konusuna yöneldi. Bu alanda “İstanbul’da Karma Evlilikler” ve “Balat’ta Gündelik Yaşam” başlıklı araştırma projelerini yürüttü.

Öğr. Gör. Can Yücel Metin

PROJE YÖNETİMİ

2005’te metin yazarı olarak çalışmaya başladığım reklamcılık sektöründe; dijital prodüktör, proje yöneticisi ve kullanıcı deneyimi yazarı olarak yüzlerce yerli ve yabancı markaya hizmet verdim. Akademik hayatımla eş zamanlı olarak özellikle sinema, performans sanatları ve yeni medya endüstrilerinde harika insanlarla yenilikçi projelerde birlikte çalışma şansı buldum. 2013’ten bu yana Kadir Has Üniversitesi Reklamcılık Bölümü’nde lisans dersleri veriyorum ve öğrencilerimizi ulusal/uluslararası reklamcılık yarışmalarına hazırlayarak bugüne kadar 50’den fazla ödülle dönmelerini sağlayan Reklam Atölyesi’nin koordinatörlüğünü yürütüyorum.

Ece Güneş Saadetyan

AĞ VE ETKİNLİK YÖNETİMİ

Uzun yıllar kurumsal haber medyasında Türkiye gündeminin stres dolu koşullarında editor, prodüktör, muhabir olarak çalıştım. Sonra işlerime biraz daha yenilik, bağımsızlık ve yaratıcılık katma ihtiyacı duydum. Bu yüzden aynalı plaza binasından ayrılıp evdeki çalışma masasına taşındım. Kendi belgesellerimi, video içeriklerimi ürettim. Neler yapıp neler yapamayacağımı gördüm. Daha sonra toplumsal hafıza, göç ve mülteciler üzerine çalışan Beraberce Derneği’nde Hafıza Mekanları Değişim Programı'nda çalıştım. Türkiye’de hafıza konusunda içerik üretimi ve sivil toplum kuruluşlarının bu alandaki çalışmaları hakkında değerli bilgiler, deneyimler edindim. Bugün bu platformda, öğrencilerimizin yaratıcılık potansiyellerini desteklemeye odaklanmış, onların yeni fikir üretme ve hayata geçirme süreçleri için onlar kadar heyecan duymadan yapılamayacak bir işim var.
Haliyle bu ekibin içinde olmaktan dolayı oldukça mutlu ve şanslı hissediyorum.

Recepay Sayar

PROJE YETKİN UZMANI

İş hayatına Türkiye Radyo ve Televizyon Kurumu'nda (TRT) atıldım TRT'nin  kuruluş yıllarında o dönemin son teknolojilerini  bir yol göstericim ve google olmadan çalıştım, fakat Almanya ve Fransa'da eğitimler alarak büyük bilgi birikimi sağladım. Daha sonra özel sektörde endüstriyel elektrik konularında çalıştım. Buralarda da  yurtdışında Almanya İsviçre ve Japonya`da eğitimlere katılarak mesleki bilgimi artırdım. Serbest çalışma dönemimde Türkmenistan'da su dolum tesisinin projelendirmesinden devreye alınmasına kadar koordinatörlük ve danışmanlık yaptım. Türkiye'de demir çelik, kimya sanayiinde ve Türkmenistan'da petrol rafinerisi inşaatlarında elektrik ve enstrüman(saha ölçüm cihazları) montaj işlerini yürüttüm. Kanada Nautel firmasının TRT'ye sattığı verici sistemlerinin kurulumu, devreye alınması, Türkiye ve ABD'de eğitimler verilmesini kapsayan proje yöneticiliğini yaptım. İran'da bir sanayi kuruluşunda danışmanlık yaptım. İncirlik Amerikan Hava Üssü Hastanesi'nin işletme ve bakım işlerinin proje yöneticiliğini yaptım. Adana ÜSAM çalışmaları içinde TÜBİTAK Mentör projesinde eğitim aldım ve sanayi kuruluşlarına mentörlük yaparken TÜBİTAK ve KOBİ'lere AR-GE proje hazırlanması ve yapılarının iyileştirilmesi konularında görev aldım.

Sosyal sorumluluk projeleri kapsamında köy çocukları ile çevre bilinci, ingilizce eğitimi, merkezi sınavlara hazırlık çalışmaları,  felsefe dersleri, çeşitli spor faaliyetleri  yürüttüm ve bu faaliyetlerin film çekimlerinde yer aldım. 

Yaratıcı Endüstriler Platformu'nda endüstrinin talep ettiği teknik altyapı temini, güncellenmesi ve takibi konularında  deneyim ve birikimimi üniversite- sektör işbirliği projelerine aktarmaktan dolayı  mutluyum.

 

 

Simay Ceylan

PLATFORM ASİSTANI

16 Ağustos 1999 tarihinde İstanbulda doğdum. Küçük yaşlardan itibaren sahip olduğuma inandığım üretme arzusunu tiyatro, müzik ve resim gibi birçok alanda tecrübe ederek sanatı ve kreatif kimliği hayatımda bir yol gösterici olarak kabul ettim.Deneyimleme şansı elde ettiğim setler ve ben büyürken etrafımda olan kitaplarım sayesinde nasıl bir eğitim almak istediğime karar verdim. Böylece Kadir Has Üniversitesi Reklamcılık Bölümü'nde ilk yılımı tamamladım. Üniversitede içinde bulunduğum atölye çalışmaları ve katıldığım konferanslar sonucunda içinde bulunmaktan heyecan duyduğum ve gelecekte daha iyi bir iletişimci olmama katkısının büyük olacağına inandığım Yaratıcı Endüstriler Platformu'nda öğrendiklerimi hayata geçirebileceğim bir ortama sahip oldum.

Hazal Civelek

PLATFORM ASİSTANI

19 Eylül 1998 tarihinde Van'da doğdum. İlkokul yıllarımı Tekirdağ'da geçirdim. Edirne Anadolu Öğretmen Lisesi'nde öğrenimime devam ettim. 2016 yılından beri Kadir Has Üniversitesi Psikoloji bölümünde öğrenciyim. Sağlık Psikolojisi alanında bir projede asistanlık yaptım. Çeşitli sivil toplum kuruluşlarında gönüllü aktivitelere katıldım. Şu an aktif olarak TEMA Vakfı gönüllüsüyüm. Yaratıcı Endüstriler Platformu sayesinde tanıştığım farklı disiplinlerin ve özgün projelerin bana çeşitli perspektifler kazandıracağına inanıyorum.

 

 

Esra Kasapoğlu

PLATFORM ASİSTANI

1 Eylül 1999 tarihinde Denizli de doğdum. Annemin fotoğrafçı olmasından dolayı küçük yaştan beri fotoğrafçılıkla uğraşıyorum bu yüzden fotoğraf sanatı ve çizim yıllardır ilgilendiğim ve başarılı olduğum iki sanat dalı haline geldi. Şimdi ise Kadir Has Üniversitesinde Endüstriyel Tasarım Bölümü'nde öğrenciyim. İyi bir tasarımcı olmak için sanatı daha çok tasarımlarıma aktarmayı hedefliyorum. Yaratıcı Endüstriler Platformu'nda çalışmanın da bana endüstriyel alanda da yeterli bilgi ve tecrübeyi sağlayacağını düşünüyorum.

İlayda Yılmaz

PLATFORM ASİSTANI

28 Eylül 1999 tarihinde Manisa'da doğdum. Ortaokul dahil olmak üzere birçok okul değiştirdim ve çok farklı kültürden insanlarla aynı ortamda bulundum. Bu durum beni zorladığı için resim ve müziğe yöneldim. Bir süre sonra müziği bıraksam da resim hep hayatımda hala. 14 yaşından sonra Aydın'da yaşamaya başladım. Lisedeyken yağlı boya ile uğraştım. Resim kulübünde aktif rol aldım. Sanat hep hayatımdaydı ve sanat üzerine okumak, yaratıcılık ve sanatı bir arada görmek bende büyük bir heyecan uyandırıyor. Ayrıca bir yıldır aktif olan yaratıcılığımı sergilediğim bir Youtube kanalım var ve şu an Kadir Has Üniversitesi'nde Endüstri Ürünleri Tasarımı bölümünde okuyorum. Hem kendimi geliştirmek hem de iş tecrübesi edinmek için Yaratıcı Endüstriler Platformu'nda yer alıyorum.