Prof. Dr. Asker Kartarı

KOORDİNATÖR

Lisansı makine mühendisliği, yüksek lisansı sosyoloji alanında aldıktan sonra Münih Ludwig Maximilian Üniversitesi’nde siyaset bilimi, sosyal psikoloji ve Türkoloji’yi yan dal olarak tamamlayıp Kültürlerarası İletişim alanında doktora yaptı. İşyerinde kültürlerarası iletişim sorunlarıyla ilgili olarak yaptığı araştırmayla 1996 yılında Almanya’da bilim ödülüne layık görüldü. Münih Üniversitesi Kültürlerarası İletişim Enstitüsü’nde öğretim üyesi olarak çalıştı. Doçentlik ve profesörlüğünü iletişim bilimleri dalında aldı. 1998 yılında Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi’ne döndü. 2003 yılına kadar her yıl bir dönem Münih Üniversitesi’nde ders verdi. 2005’te Hacettepe Üniversitesi İletişim Fakültesi’ni kurdu ve 2010 yılına kadar dekanlığını yaptı. 2010’dan beri Kadir Has Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde öğretim üyesidir. Son yıllarda göç ve mültecilik yanında İstanbul’da Cibali-Fener-Balat semtlerinin kültür tarihiyle ilgileniyor. Almanya ve Türkiye’de işyerinde Türk-Alman iletişimi konusunda Almanya’nın finanse ettiği dört araştırma projesinden sonra gündelik yaşamda kültürlerarasılık konusuna yöneldi. Bu alanda “İstanbul’da Karma Evlilikler” ve “Balat’ta Gündelik Yaşam” başlıklı araştırma projelerini yürüttü.

Öğr. Gör. Can Yücel Metin

PROJE YÖNETİMİ

2005’te metin yazarı olarak çalışmaya başladığım reklamcılık sektöründe; dijital prodüktör, proje yöneticisi ve kullanıcı deneyimi yazarı olarak yüzlerce yerli ve yabancı markaya hizmet verdim. Akademik hayatımla eş zamanlı olarak özellikle sinema, performans sanatları ve yeni medya endüstrilerinde harika insanlarla yenilikçi projelerde birlikte çalışma şansı buldum. 2013’ten bu yana Kadir Has Üniversitesi Reklamcılık Bölümü’nde lisans dersleri veriyorum ve öğrencilerimizi ulusal/uluslararası reklamcılık yarışmalarına hazırlayarak bugüne kadar 50’den fazla ödülle dönmelerini sağlayan Reklam Atölyesi’nin koordinatörlüğünü yürütüyorum.

Ece Güneş Saadetyan

AĞ VE ETKİNLİK YÖNETİMİ

Uzun yıllar kurumsal haber medyasında Türkiye gündeminin stres dolu koşullarında editor, prodüktör, muhabir olarak çalıştım. Sonra işlerime biraz daha yenilik, bağımsızlık ve yaratıcılık katma ihtiyacı duydum. Bu yüzden aynalı plaza binasından ayrılıp evdeki çalışma masasına taşındım. Kendi belgesellerimi, video içeriklerimi ürettim. Neler yapıp neler yapamayacağımı gördüm. Daha sonra toplumsal hafıza, göç ve mülteciler üzerine çalışan Beraberce Derneği’nde Hafıza Mekanları Değişim Programı'nda çalıştım. Türkiye’de hafıza konusunda içerik üretimi ve sivil toplum kuruluşlarının bu alandaki çalışmaları hakkında değerli bilgiler, deneyimler edindim. Bugün bu platformda, öğrencilerimizin yaratıcılık potansiyellerini desteklemeye odaklanmış, onların yeni fikir üretme ve hayata geçirme süreçleri için onlar kadar heyecan duymadan yapılamayacak bir işim var.
Haliyle bu ekibin içinde olmaktan dolayı oldukça mutlu ve şanslı hissediyorum.

Recepay Sayar

PROJE YETKİN UZMANI

İş hayatına Türkiye Radyo ve Televizyon Kurumu'nda (TRT) atıldım TRT'nin  kuruluş yıllarında o dönemin son teknolojilerini  bir yol göstericim ve google olmadan çalıştım, fakat Almanya ve Fransa'da eğitimler alarak büyük bilgi birikimi sağladım. Daha sonra özel sektörde endüstriyel elektrik konularında çalıştım. Buralarda da  yurtdışında Almanya İsviçre ve Japonya`da eğitimlere katılarak mesleki bilgimi artırdım. Serbest çalışma dönemimde Türkmenistan'da su dolum tesisinin projelendirmesinden devreye alınmasına kadar koordinatörlük ve danışmanlık yaptım. Türkiye'de demir çelik, kimya sanayiinde ve Türkmenistan'da petrol rafinerisi inşaatlarında elektrik ve enstrüman(saha ölçüm cihazları) montaj işlerini yürüttüm. Kanada Nautel firmasının TRT'ye sattığı verici sistemlerinin kurulumu, devreye alınması, Türkiye ve ABD'de eğitimler verilmesini kapsayan proje yöneticiliğini yaptım. İran'da bir sanayi kuruluşunda danışmanlık yaptım. İncirlik Amerikan Hava Üssü Hastanesi'nin işletme ve bakım işlerinin proje yöneticiliğini yaptım. Adana ÜSAM çalışmaları içinde TÜBİTAK Mentör projesinde eğitim aldım ve sanayi kuruluşlarına mentörlük yaparken TÜBİTAK ve KOBİ'lere AR-GE proje hazırlanması ve yapılarının iyileştirilmesi konularında görev aldım.

Sosyal sorumluluk projeleri kapsamında köy çocukları ile çevre bilinci, ingilizce eğitimi, merkezi sınavlara hazırlık çalışmaları,  felsefe dersleri, çeşitli spor faaliyetleri  yürüttüm ve bu faaliyetlerin film çekimlerinde yer aldım. 

Yaratıcı Endüstriler Platformu'nda endüstrinin talep ettiği teknik altyapı temini, güncellenmesi ve takibi konularında  deneyim ve birikimimi üniversite- sektör işbirliği projelerine aktarmaktan dolayı  mutluyum.

 

 

Simay Ceylan

PLATFORM ASİSTANI

16 Ağustos 1999 tarihinde İstanbulda doğdum. Küçük yaşlardan itibaren sahip olduğuma inandığım üretme arzusunu tiyatro, müzik ve resim gibi birçok alanda tecrübe ederek sanatı ve kreatif kimliği hayatımda bir yol gösterici olarak kabul ettim.Deneyimleme şansı elde ettiğim setler ve ben büyürken etrafımda olan kitaplarım sayesinde nasıl bir eğitim almak istediğime karar verdim. Böylece Kadir Has Üniversitesi Reklamcılık Bölümü'nde ilk yılımı tamamladım. Üniversitede içinde bulunduğum atölye çalışmaları ve katıldığım konferanslar sonucunda içinde bulunmaktan heyecan duyduğum ve gelecekte daha iyi bir iletişimci olmama katkısının büyük olacağına inandığım Yaratıcı Endüstriler Platformu'nda öğrendiklerimi hayata geçirebileceğim bir ortama sahip oldum.

YEP Oyun Hub

Ahmet Batuhan Bilgin
 
Ahmet Batuhan Bilgin Kadir Has Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü öğrencisi. Oyun geliştirmeye 2016 yılında amatör olarak başladı.  İki boyutlu oyunların ardından Udemy, youtube, github gibi platfromlarla ve online oyun toplulukları içerisinde oyun alanında kendisini geliştirdi.   Pandemi sürecinde oyun alanına yatırım yapan şirketlerle network ağlarını geliştirirken evden oyun prototipleri hazırlayarak sundu.
 
Mete Berk Kumaş
 
Mete Berk Kumaş, Kadir Has Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü öğrencisi. 2017'de Ali Güral Lisesi'nde öğrenciliği devam ederken bir oyun geliştirme ekibi kurup 2019'a kadar bu ekibin başında kaldı. Bu süre içerisinde  ekibiyle 2 oyun üretti. Programlama ve tasarım konularında ekipte çalışırken aynı zamanda diğer ekip arkadaşlarına programlama üzerine dersler verdi. Kadir Has Üniversitesi'nde kurdukları ekiple  firmalara prototipler üretti,Mix And Jam adlı  uluslararası online oyun geliştirme yarışmasında ilk 100'e giren bir oyun yaptı.
 
Batuhan Hesapdar
Batuhan Hesapdar, Kadir Has Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü öğrencisi. 4 yılı aşkın süredir dijital oyun geliştirme ile ilgileniyor. 10+ oyun ve 3 profesyonel hyper casual prototipi üretti. Şubat ayında Bilişim Vadisi Kış Oyun Geliştirme Kampı'nda  2.olarak, kuluçka hakkı kazanan 3 kişilik ekibin içinde yer aldı.  Oyun geliştirme sektöründe freelancer  çalışırken ekibiyle  hyper casual oyun üretmeye devam ediyor. Oyunlardaki yapay zeka mekanikleri ile yakından ilgileniyor.