Sosyal Sorumluluk Projeleri

Sosyal sorumluluk projesi kişisel bir çıkar gütmeden topluma fayda için yapılan projelerdir. Kişinin kazandığı bilgi, beceri, deneyim ve kaynaklarını yine topluma geri vermesini hedefler. Bu hedef doğrultusunda geliştirilen projeler YEP Sosyal Sorumluluk Projeleri altında değerlendirilir. 

Regl Farkındalık Projesi 

Kadir Has Üniversitesi öğrencileri tarafından “kamusal alanda regl bilinirliğinin arttırılması”na yönelik geliştirilen PEDDY isimli proje, regl tabularının yıkılması, kamusal alanda regl görünürlüğünün sağlanması ve regl yoksulluğu ile mücadele edilmesini hedefliyor. 

Kamusal alanlarda yer alan tuvaletlerde ped; sabun ya da tuvalet kağıdı kadar büyük bir ihtiyaç ve en az onlar kadar büyük bir gerekliliktir. Ancak regl döngüsünün görünmez olması sebebiyle kamusal alanların büyük bir çoğunluğunda bu ihtiyaca yanıt verebilecek ürünler yer almamaktadır. Proje tam da bu noktada kamusal alanlarda görmezden gelinmeye çalışılan regl olgusunu görünür kılmaya çabalar. 

Bu doğrultuda tamamı öğrenciler tarafından tasarlanan ve üretilen ped otomatları, başta pilot bölge olarak seçilen Kadir Has Üniversitesi tuvaletlerine yerleştirilecek ve yürütülecek kampanyalar ile de desteklenecektir. 

[email protected]

AdresCibali, Kadir Has Cd., 34083 Cibali / Fatih/Fatih/İstanbul

Oda numarası: A202